Jak zaprojektować łazienkę na poddaszu?

Poddasze nie jest wdzięcznym miejscem do aranżacji różnego rodzaju pomieszczeń. Jednak pomimo tego, że projekt taki wymaga odpowiedniego zaangażowania i umiejętności, jego ostateczne efekty mogą zaskoczyć niejednego sceptyka. Jak powinna wyglądać łazienka na poddaszu i na co zwrócić uwagę, projektując jej wnętrze? Zebraliśmy kilka istotnych wskazówek, by nieco ułatwić podjęcie tego wyzwania.

Mała łazienka na poddaszu

Powierzchnia poddasza to jeden z najistotniejszych elementów dla wszystkich tych, którzy podejmują się aranżacji powierzchni użytkowych w tym właśnie miejscu. Projekt łazienki na poddaszu nie jest prosty do wykonania, zwłaszcza jeśli planujemy urządzić łazienkę ze skosami. Łazienka ze skosami rządzi się bowiem swoimi prawami. W mniejszych pomieszczeniach możemy postawić na prysznic, który będzie zajmował mniej miejsca. W przypadku pomieszczeń ze skosem, dobrym miejscem na kabinę prysznicową będzie najwyższa część łazienki. Powinna mieć ona przynajmniej 2 m wysokości, by można było spokojnie zrelaksować się pod prysznicem. Odpływ liniowy może tutaj zastąpić tradycyjny brodzik. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać jeszcze kilka cm od podłogi.

Więcej inspiracji i pomysłów na aranżacje łazienki znajdziesz na stronie www.lazienkiabc.pl

funkcjonalna łazienka

Łazienka na poddaszu z wanną

Aranżacja łazienki na poddaszu nie wyklucza również zaplanowania wanny. Na miejsce wanny możemy zagospodarować przestrzeń pod skosem. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj stylowa wanna wolnostojąca. Ci, którzy lubią widoki na niebo, mogą ustawić ją pod oknem dachowym.

Wanny wolnostojące zapewniają odpowiedni design i nie wymagają zabudowy. Co więcej, stanowią one również wyjątkowy element dekoracyjny, który możemy wykorzystać, chcąc zaaranżować łazienkę w nowoczesnym stylu i z przytulnym wnętrzem. Tworząc projekty z wanną architekt z pewnością upewni się, czy wysokość ścianki kolankowej wynosi minimum 150 cm. Tylko wtedy wanna swobodnie zmieści się pod skosem. Narożnik łazienki to również dobre miejsce, by wstawić tu wannę narożną.

Umywalka i wc, czyli jak urządzić wnętrze łazienki na poddaszu?

Wysokość, jaką osiąga ściana kolankowa będzie również istotna podczas doboru wc, bidetu i umywalki. W zależności od kąta nachylenia ściany, warto rozmieścić meble łazienkowe wraz z umywalką. Można je zainstalować pod łagodnym skosem, wykorzystując dostępną tam przestrzeń.

Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj naturalne światło, padające przez okna dachowe. Dzięki naturalnemu światłu pomieszczenie ożywi się, zyskując wrażenie przestronności. Armatura łazienkowa powinna również zostać umieszczona na odpowiedniej wysokości. W przypadku umywalki będzie to ok. 85 cm, zaś miska ustępowa powinna zostać umieszczona na wysokości ok. 40 cm. od podłoża.  Stosując takie rozwiązania, unikniesz nieprzyjemnego spotkania z sufitem, które może zdarzyć się przy niskiej ścianie kolanowej.

Chociaż łazienki na poddaszu nie są łatwe w aranżacji, oglądając gotowe galerie, wykonane przez profesjonalne pracownie projektowe można zauważyć, że pomieszczenia zlokalizowane w tym miejscu kryją w sobie olbrzymi potencjał, który warto wykorzystać, by móc cieszyć się z estetycznej, a zarazem funkcjonalnej łazienki.

One thought on “Jak zaprojektować łazienkę na poddaszu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × pięć =