Korzystanie z energii słonecznej nigdy nie było tak proste i efektywne. Inwertery fotowoltaiczne, nazywane również falownikami solarnymi, pełnią istotną funkcję w przekształcaniu prądu stałego, generowanego przez panele fotowoltaiczne, na prąd przemienny i umożliwiają czerpanie korzyści z odnawialnej energii słonecznej. Sprawdź, czy wiesz wszystko na ich temat.
Co to są inwertery fotowoltaiczne i do czego służą?
Urządzenia, takie jak inwertery fotowoltaiczne przekształcają prąd stały generowany przez panele fotowoltaiczne na prąd przemienny, który użytkujesz na co dzień w domu czy w pracy. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie wytworzonej energii słonecznej do zasilania urządzeń elektrycznych oraz oddawania jej do sieci elektroenergetycznej. Aby falowniki działały poprawnie, konieczne jest podłączenie modułu poprzez specjalne kable do fotowoltaiki.
Jakie są rodzaje inwerterów fotowoltaicznych?
Istnieje kilka rodzajów inwerterów fotowoltaicznych, różniących się swoimi funkcjonalnościami:
- Sieciowe (on-grid) — Działają w taki sposób, że w chwilach, gdy instalacja fotowoltaiczna generuje więcej energii, niż jest potrzebne w danym momencie, nadwyżka trafia z powrotem do sieci elektroenergetycznej, za co otrzymujesz rekompensatę finansową. Do ich montażu niezbędne są kable do fotowoltaiki, co jest istotne, gdyż są bezpośrednio połączone z publiczną siecią energetyczną.
- Niewspółpracujące z siecią (off-grid) — Te systemy pracują w odosobnieniu od sieci elektroenergetycznej i wymagają akumulatorów do przechowywania nadwyżki energii, która jest wykorzystywana w nocy lub w dni pochmurne.
- Hybrydowe — To rozwiązanie sprawdza się w przypadku gdy chcesz cieszyć się korzyściami z sieci elektrycznej, ale także masz możliwość przechowywania energii i wykorzystywania jej w momencie, gdy jest to najbardziej opłacalne.
Jaki inwerter wybrać — jednofazowy czy trójfazowy?
Decyzja o wyborze między jednofazowym a trójfazowym inwerterem zależy od mocy instalacji fotowoltaicznej. Jednofazowe inwertery są odpowiednie do niewielkich instalacji o mocy do 3 kW. Trójfazowe inwertery są bardziej wydajne i nadają się do większych instalacji o mocy powyżej 3 kW, choć mogą być również stosowane w mniejszych systemach.
Jakie są najważniejsze cechy inwerterów fotowoltaicznych?
Najważniejsze cechy, jakie posiadają inwertery fotowoltaiczne to odporność na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne oraz wysoka sprawność. Warto wspomnieć również o technologii układów śledzenia MPPT, która zwiększa efektywność przetwarzania energii, oraz wpływa na funkcje bezpieczeństwa dzięki filtrom przeciwzakłóceniowym.
Gdzie wyposażyć się w inwertery fotowoltaiczne?
Jeżeli zmagasz się z wyborem idealnego inwertera fotowoltaicznego, czy innych komponentów niezbędnych do Twojego systemu energii odnawialnej, takich jak na przykład kable do fotowoltaiki sprawdź, jakie rozwiązania proponuje sklep internetowy Doko, współpracujący z czołowymi producentami, takimi jak Solaredge czy Huawei. Skorzystaj z profesjonalnej kadry, która pomoże Ci dobrać sprzęt optymalny dla Twojego projektu.