USG piersi, czyli profilakyka kluczem do zdrowia

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

W obecnych czasach obserwujemy bardzo szybki rozwój technologii oraz innowacyjnych rozwiązań. Medycyna chętnie korzysta z tego zjawiska, a przykładem wykorzystania nowoczesnej technologii jest badanie MRI, czyli rezonans magnetyczny. Badanie rezonansem magnetycznym staje się coraz bardziej popularną i często wybieraną formą diagnostyki obrazowej. Pozwala uzyskać bardzo szczegółowy obraz narządów, co daje możliwość postawienia trafnej diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia. Na czym polega badanie rezonansem magnetycznym? Czy trzeba się do niego specjalnie przygotować?

Czym jest rezonans magnetyczny?

Obrazowanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego to wysokospecjalistyczne, lecz nieinwazyjne badanie pozwalające uzyskać szczegółowy obraz wszystkich wnętrzności w ciele człowieka. Urządzenie to wykorzystuje nieszkodliwe dla człowieka pole magnetyczne oraz fale radiowe. W jaki sposób uzyskiwany jest obraz? Badanie MRI wykorzystuje właściwości magnetyczne wody. Organizm ludzki w głównej mierze składa się z wody, czyli dwóch cząsteczek tlenu i jednego atomu wodoru. W jądrze wodoru znajdują się protony, czyli cząstki o ładunku dodatnim. Pod wpływem fal radiowych o konkretnych częstotliwościach, protony reagują poprzez wysyłanie fali o tej samej częstotliwości. Fale te są rejestrowane i na ich podstawie tworzony jest obraz komputerowy o niezwykłej dokładności.

Czy badanie rezonansem magnetycznym jest szkodliwe dla zdrowia?

Podczas badania rezonansem magnetycznym nie wykorzystuje się szkodliwego dla zdrowia promieniowania gamma, jak w przypadku tradycyjnego rentgena. Pole magnetyczne oraz fale radiowe generowane przez rezonans nie wpływają negatywnie na stan zdrowia. Dzięki temu, możliwe jest wielokrotne powtarzanie badania w niedużych odstępach czasu, co pozwala na dokładnie śledzenie rozwoju choroby, kontrolowania stanu zdrowia i śledzenia postępów leczenia.

Czy do badania należy się specjalnie przygotować?

Badanie rezonansem magnetycznym nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Należy jednak pamiętać, że urządzenie generuje bardzo silne pole magnetyczne, dlatego należy wcześniej zdjąć z siebie wszystkie elementy metalowe np. biżuteria, zegarek lub ubrania zawierające metalowe zapinki, czy też suwaki. Jeżeli zakres badania obejmuje również głowę to nie należy stosować kosmetyków do makijażu oraz do stylizacji włosów. Czasami konieczne jest przeprowadznie badania z wykorzystaniem kontrastu. Specjalny środek podawany jest przed badaniem dożylnie. Przed wykonaniem badania rezonansu magnetycznego z kontrastem lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań krwi np. oznaczenie poziomu kreatyniny.

Jak wygląda przebieg badania?

Badanie przeprowadzone w profesjonalnych klinikach, takich jak REX MEDICA – https://rexmedica.pl/rezonans-magnetyczny/, rozpoczyna się od krótkiego wywiadu z osobą przeprowadzającą badanie. W tym momencie specjalista powinien objaśnić całą procedurę oraz upewnić się, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania badania np. obecność rozrusznika serca lub metalowych implantów w ciele. Następnie pacjent umieszczany jest na wysuwanym łóżku, które zostaje wsunięte do wnętrza urządzenia. Pacjent musi pozostać nieruchomo przez cały okres badania. Czas trwania uzależniony jest od zakresu badania i może wynosić od 10 do 90 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 7 =